O SPLAVE

Ako prebieha splav

Po objednaní (mailom, alebo telefonicky) Vám dopravíme lode a príslušenstvo na Vami určené miesto v dohodnutom čase. Zaplatíte požičné za materiál, prípadne zálohu a hurá na vodu. Pop ukončení splavu zavoláte na telefónne číslo, ktoré budete mať pri sebe a mi si prídeme vyzdvihnúť lode, vyinkasujeme dopravu. V cene dopravy je zahrnutá preprava materiálu prípadne 6 resp. 14 osôb. V prípade väčšieho počtu vodákov sa nám osvedčil systém kde dopravíme k autám len vodičov a tí sa potom zastavia po ostatných rekreantov.

Kto môže ísť na splav

Splav je športová aktivita pre širokú verejnosť: začiatočníkov aj skúsenejších. Treba sa však uvedomiť, že to nie je plavba typu sadnem a idem. Každý účastník splavu obdrží záchrannú vestu, vesty máme pripravené aj pre menšie deti.

Aká loď je pre nás vhodná

Pre začiatočníkov raft, pre skúsenejších nafukovacie, alebo plastové kanoe.

Čo si mám zobrať so sebou

Je potrebné si uvedomiť, že idete na vodu v kanoe a nie na výletnú loď. Treba sa obliecť športovo a podľa počasia. Na nohy obuv ktorá neodpláva. Sandále, tenisky, obuv do vody,… nie šľapky.
Pri zahájení splavu dostanete vodotesné barely kde je potrebné zbaliť všetky veci, ako sú suché veci na prezlečenie po ukončení splavu, mobily, fotoaparáty, atď. Treba rátať aj so zmenou počasia (pršiplášť), stan, spacák, pokiaľ idete na viacdňový splav a tak isto nejaké občerstvenie.
Na Hrone sa neskryjete pred slnkom ani otravným hmyzom, preto sú vhodné: čiapka, slnečné okuliare, opaľovací krém a repelent.
Vždy je možnosť, že sa prevrátite a to aj u najskúsenejších vodákov, preto je dôležité všetko zbaliť do vodotesných barelov a tie uviazať o loď.

Kde môžeme štartovať a kde končiť

Na začiatku splavu od nás dostanete malú mapku a inštruktáž, aby ste sa vedeli orientovať na Hrone. Obvyklí štart je: Brezno, Chvatimech, Nemecká, Medzibrod. Obvyklí záver jednodňového splavu je: Lučatín, Slovenská Lupča, Šalková, Banská Bystrica – Uhlisko, Banská Bystrica – IBV, Iliaš. Dvojdňového: Zvolen, Budča. Trojdňového: Hronská Dúbrava, Jalná, Šášovské Podhradie, Žiar nad Hronom, Hliník nad Hronom, Revištské Podzámčie. Všetko závisí od situácie na Hrone a od rýchlosti akou chcete cestovať. Ukončiť splav sa dá zhruba každých päť až desať kilometrov.

Kde môžeme prenocovať

Táborísk a kempov na Hrone je viac ako dosť, treba pozrieť internet

Kde sa môžeme najesť

Väčšinou v každom kempe. Hron preteká cez množstvo dedín a mestečiek kde sa určite nájde aj obchod s potravinami.

Ako dopredu treba rezervovať splav

Víkendové splavy j e potrebné rezervovať aspoň dva až tri týždne dopredu, tak isto splavy s väčším počtom účastníkov( nad 35). Splavy v stred týždni stačí objednať pár dní pred splavom.

Aká je situácia na Hrone

Pozri  www.shmu.sk

Možné úseky splavu Hrona v našej oblasti

*Brezno - Medzibrod
24 km
cca 5 hodín
*Chvatimech - Medzibrod
17 km
cca 4 hodiny
Nemecká - Lučatín
10 km
cca 3 hodiny
Medzibrod - Šalková
12 km
cca 3 hodiny
Medzibrod - Banská Bystrica
17 km
cca 4 hodiny
Medzibrod - Iliaš
26 km
cca 6 hodín
Medzibrod - Vlkanová
30 km
cca 7 hodín

Iné úseky splavu prípadne viacdňové splavy po dohode.
* Úsek splavu možný len pri vyššom stave hladiny Hrona (min. 30cm na odpočte Brezno).